Arjun Suresh (talk | contribs) |
Arjun Suresh (talk | contribs) |
||
| Line 7: | Line 7: | ||
|- | |- | ||
|Bubble | |Bubble | ||
| − | | | + | |$\theta(n^{2})$ |
|7.00 | |7.00 | ||
|7.00 | |7.00 | ||
| Algorithm | Worst Case | Average Case | Best Case |
|---|---|---|---|
| Bubble | $\theta(n^{2})$ | 7.00 | 7.00 |
| Selection | 4 | 3.00 | 3.00 |
| Insertion | 1 | 5.00 | 5.00 |
| Merge | 1 | 5.00 | 5.00 |
| Quick | 1 | 5.00 | 5.00 |
| Heap | 1 | 5.00 | 5.00 |
| Algorithm | Worst Case | Average Case | Best Case |
|---|---|---|---|
| Bubble | 10 | 7.00 | 7.00 |
| Selection | 4 | 3.00 | 3.00 |
| Insertion | 1 | 5.00 | 5.00 |
| Merge | 1 | 5.00 | 5.00 |
| Quick | 1 | 5.00 | 5.00 |
| Heap | 1 | 5.00 | 5.00 |